Ľudia

Šťastie praje pripraveným

07.06. 2018

Žije s vetrom o preteky. A to doslova, pretože jeho najväčšou vášnou a celoživotným snom, ktorý si plní, je lietanie. Zoznámte sa s PETROM STUDENÝM, WCM Leaderom z Rajeckej Lesnej.

Šťastie praje pripraveným

Odkiaľ pramení tá vášeň pre lietanie?
Od malého chlapca ma veľmi zaujímalo všetko okolo lietania. Samozrejme začalo to modelárstvom od malých modelov lietadiel, až po tie veľké, rádiom ovládané, a nakoniec som skončil pri tých skutočných.

Ako dlho už lietaš a čo môžeš pilotovať?
Lietam 15 rokov, stal som sa členom Aeroklubu Žilina, kde som začal lietať na vetroňoch a časom som sa prepracoval k motorovým lietadlám. Momentálne lietam 5 typov bezmotorových lietadiel a 7 typov motorových lietadiel.

Bolo zložité získať licenciu?
Získať kvalifikáciu na lietanie je proces vyžadujúci obetovať iste množstvo času a nemalé množstvo finančných prostriedkov. Ale stačí sa nevzdať a výsledok je zaručený!

Musí sa pri takomto koníčku nejako trénovať?
Lietam takmer každý víkend, je to predsa len silná droga a obľúbenú destináciu nemám. Skôr vyhľadávam malé letiská po ČeskoSlovensku, kde som ešte nebol. Tréningom je každý let, ktorým sa zdokonaľujem v navigácií, letoch cez riadený vzdušný priestor a komunikácii. Ale taktiež ma každý rok čaká teoretické a praktické preskúšanie examinátorom z techniky pilotáže, kde si vyskúšam aj núdzové situácie, ako je vysadenie motora či porucha ovládania lietadla.

Dostal si sa niekedy do nejakej adrenalínovej situácie?
Šťastie praje pripraveným, ale nie vždy počasie praje bezmotorovému lietaniu počas celého letu, to znamená, že nie vždy sa podarí s vetroňom vrátiť na domovské letisko a niekedy je nutné pristáť do terénu. Ale to je pri tomto športe normálne, nepovažujem to za adrenalín, ale veľkú dávku rešpektu a zodpovednosti, no bez toho sa predsa lietať nedá. Každý let je iný a vždy je to o pocite slobody. Lietanie mi oslobodzuje myseľ.

Myslíš, že je to šport pre každého?
Nemôžeme robiť všetci všetko a videl som na viacerých ľuďoch, ktorých som viezol v lietadle, že tento šport asi nebude pre nich to pravé orechové. S lietaním treba začať čo v najmladšom veku, vtedy je ľahké si osvojiť správne návyky.

Musíš rozumieť počasiu?
Počasie mi stačí poznať len na dobu, po ktorú chcem vykonať let a samozrejme na konkrétny úsek trate. A to sa celkom dostatočne dá vyčítať z predpovede počasia. Takže je dôležitejšie predpoveď počasia vedieť naštudovať pred letom, ako predpovedať.

Máš ešte nejakú ďalšiu métu alebo sen, kam sa posunúť?
Každý si myslí, že sen je skončiť v kokpite Boeingu na ľavej sedačke, ale nie je to tak. Veľké lietanie ma nikdy nelákalo, lebo to už nie je o slobode, tak ako tieto malé lietadlá. Skôr možno v blízkej budúcnosti popracovať na inštruktorskej kvalifikácii.