Biznis

Skupina Kofola v prvom kvartáli zvýšila tržby o 6,7 %, EBITDA stúpla o 23,2 %

15.05. 2018

Tržby skupiny Kofola v prvom štvrťroku bez započítania poľského segmentu stúpli o 10,9 %, so započítaním Poľska skupina zvýšila tržby o 6,7 %. Hodnota ukazovateľa EBITDA vzrástla o 23,2 %.

Skupina Kofola v prvom kvartáli zvýšila tržby o 6,7 %, EBITDA stúpla o 23,2 %

„Výsledky za prvý kvartál potvrdili rastúcu tendenciu z posledného kvartálu roku 2017 a vnímame ich veľmi pozitívne. Domnievam sa, že pri súčasnom stabilne teplom počasí dávajú dôvod k optimistickému výhľadu,“ hovorí Daniel Buryš, finančný riaditeľ skupiny Kofola, a pokračuje: „Tradične sme rástli v ČeskoSlovensku i v Adriatickom regióne.“

Na českom trhu Kofola navýšila tržby o 14 %. Za týmto nárastom stoja predovšetkým vyššie predaje nápojov Kofola, Rajec a Vinea. Na slovenskom trhu tržby Kofoly stúpli medziročne o 3,4 %. Okrem vyššie uvedených značiek spotrebitelia viac kupovali aj nápoje značky Rauch.

Pozitívne čísla prichádzajú aj z najrastovejšieho trhu, na ktorom Kofola pôsobí, a to z Adriatického regiónu. Tam tržby narástli o 17,2 %. Darilo sa predovšetkým v Chorvátsku, kde naše aktivity vygenerovali rast tržieb rádovo o desiatky percent. V Poľsku od začiatku roku 2018 začala Kofola distribuovať značku ľadových čajov Nestea.

Skupine sa darilo aj na poli zdravších potravín. Tržby vlajkovej lodi, značky UGO, narástli prostredníctvom 82 Freshbarov a Salatérií o 32,4 %. Kofola v tomto segmente v prvom kvartáli spravila ďalší významný krok, kedy kúpila 100% podiel v tradičnej českej firme Leros. Kofola prevzala všetky výrobné kapacity aj zamestnancov tohto tradičného českého výrobcu bylinných zmesí z liečivých rastlín. Spoločne so spoločnosťou Premium Rosa, ktorú skupina kúpila v roku 2017, tak vznikol dôležitý pilier spracovávajúci bylinky, liečivé rastliny a autentické suroviny, ktoré bude možné využiť aj pre ďalšie produkty skupiny.

Tento týždeň sa koná valné zhromaždenie spoločnosti, ktoré bude schvaľovať vlaňajšie hospodárenie. Väčšinový vlastník spoločnosti Kofola ČeskoSlovensko, spoločnosť AETOS a.s., vlastnená rodinou Samarasovcov, navrhuje navýšiť dividendu na 16,20 Kč na akciu. Pôvodne predstavenstvo navrhovalo dividendu 13,50 Kč na akciu.