Značky

Na začiatku takmer nedostatkový tovar, po 50 rokoch od prvej predanej fľaše hviezda medzi hroznovými nápojmi

01.02. 2024

Plná hrozna, iskrivej chuti a hravých bubliniek. Taká je Vinea, ktorá už 50 rokov prináša osvieženie v originálnom spojení hroznovej šťavy s bazou. Ako darček k svojmu výročiu dostáva nápoj moderný a minimalistický dizajn, na ikonický tvar a tmavozelenú farbu fľaše však dizajnéri nesiahli.

Na začiatku takmer nedostatkový tovar, po 50 rokoch od prvej predanej fľaše hviezda medzi hroznovými nápojmi

Zrod nášho najznámejšieho hroznového nápoja sa datuje do roku 1974. Vinárske závody v Pezinku dostali už v roku 1973 štátnu zákazku „vyrobiť zdravý nápoj z hrozna, ktorý bude konkurovať nápojom kapitalistického sveta“. Náročnej úlohy sa ujal Ján Farkaš spolu so svojím tímom a vytvorili nápoj, ktorý dostal meno Vinea, teda po latinsky vinohrad, a ktorý si hneď pri uvedení na trh získal srdcia ľudí v celom vtedajšom Československu.

Netradičné spojenie hrozna a bazy

Poznávacím znamením Viney bol a aj po 50 rokoch stále je vysoký podiel hroznovej šťavy, až 10 %, a jej originálne spojenie s bazou čiernou. To vytvára výnimočnú chuť a vôňu nápoja, ktorú vinári opísali ako „dobrý začiatok, skvelý stred a fantastický záver“. Najlepšiu reklamu však nápoju v jeho začiatkoch urobila pesnička jednej z najpopulárnejších československých kapiel Elán so slovami „Mám vineu rád, po nej si dám pre každý prípad ešte mušt... Mám chuť na niečo chladené, od rána mám chuť, smäd, to je trápenie, na niečo mám chuť, čo hneď ho zaženie, že nemáte to nevravte mi, radšej nie.“

Z Pezinka do USA

Vynikajúca chuť a vôňa nápoja a možno aj prestížne ocenenie Zlatá Salima z potravinárskeho veľtrhu v Brne boli základom pre záujem o nápoj aj spoza hraníc. Podľa dobových záznamov sa Vinea v 80-tych rokoch začala vyvážať aj do USA a Kanady, kde ju predstavili ako Elegance without alcohol. Vynálezca Viney, pán Farkaš, si na toto obdobie spomína vo svojej knižke Všetko o víne aj básničkou, ktorá presne popisuje, prečo je Vinea aj dnes taká obľúbená:

„Ameriku omrzela whisky,
chcela nápoj kaloricky nízky,
vypísala súťaž na konci ródea,
vyhrala to naša zdravá VINEA!“

Vo verzii biela a červená a takisto v limitovaných edíciách Kumšt muštu, v ktorých sa Vinea spojila s bylinkami a ovocím od slovenských a českých pestovateľov, dnes patrí k najpredávanejším sýteným ovocným nápojom u nás, pričom zo všetkých variantov a balení vedie v obľúbenosti Vinea biela v 1,5 l PET fľaši.

„Aby bola Vinea v súlade aj s aktuálnymi trendami dizajnu a prilákala na pulte pozornosť zákazníkov, rozhodli sme sa dať jej nový moderný vzhľad. Vybrali sme minimalistický prístup a dizajn, ktorý osloví aj mladšiu generáciu, ale rešpektuje dlhú históriu značky, ktorá je pre nás záväzkom,“ vysvetľuje manažérka značky, Oľga Kubíková.

Najvýraznejším prvkom nového dizajnu je logo Vinea, ktoré je doplnené čiernym pásom a informáciou o obsahu vysokého podielu hroznovej šťavy. Zdôrazňuje tak hlavný benefit produktu, ktorý doteraz značka komunikovala len v zložení produktu na zadnej strane etikety.

Tradičnú Vineu dnes vyrába rodinná spoločnosť Kofola ČeskoSlovensko a k 50. narodeninám legendárnej značky pripravila okrem nového dizajnu aj nové balenie v podobe plechovky s objemom 330 ml. Tá nahrádza doterajšie formáty 0,2 a 0,5 l. S novými, užšími a vyššími plechovkami, ktoré Kofola používa okrem Viney aj pre ďalšie svoje značky, dosahuje okrem lepšej manipulácie pri pití priamo z plechovky a pri cestovaní aj optimálne využitie miesta na predajnej ploche. Nový dizajn etikiet a plechovky Viney pripravila agentúra Oh my dot.

Vineu v nových plechovkách, po novom okrem bielej aj červenú, nájdete na pultoch obchodov od novembra 2023, zvyšok portfólia prechádza redizajnom postupne od začiatku roku 2024.