EKOfola

Voda v Rajčanke opäť tečie

05.08. 2022

Víkendové výdatné dažde na Slovensku prispeli k tomu, že sa koryto rieky opäť naplnilo vodou.

Voda v Rajčanke opäť tečie

Pre tých z vás, čo ste zaregistrovali našu správu z minulého týždňa o vyschnutom koryte rieky Rajčanky, máme radostnú novinu. Po víkendovom daždi sa príroda spamätala a do vyschnutého úseku rieky Rajčanka, ktorá preteká za naším závodom v Rajeckej Lesnej, sa opäť vrátil život.

Suché obdobia ale podľa odborníkov nekončia. Keďže pre nás je zdravie krajiny v okolí našich vodných zdrojov bytostne kľúčové, aj naďalej sme v kontakte s odborníkmi a riešime s nimi opatrenia, ktoré by nám pomohli v budúcnosti s predstihom odhadnúť potencionálne riziko nedostatku vody v krajine.

Zároveň pokračujeme v aktivitách, ktoré sme rozbehli už na začiatku leta. Pod vedením skúseného prírodovedca , Miroslava Kubína, ktorý sa dlhodobo venuje problematike vody v krajine, mapujeme v údolí Rajeckej doliny človekom poškodené časti prírody, ktoré odvodňujú krajinu. Už tento rok na jeseň by sme v Rajeckej doline radi zrealizovali prvé vodozádržné opatrenia, ktoré by mali prispieť k tomu, aby voda z doliny neodtekala, ale zostávala tam, kde ju je treba.