Ľudia

Fidly, fidly,na husličky

05.05. 2016

S Veronikou Mihalcovou sa môžete v Rajeckej Lesnej stretávať už dva roky, pracuje ako HR koordinátorka. Okrem toho, že pečie fantastické voňavé medovníky, je tiež skvelou huslistkou. So sláčikovým orchestrom koncertuje po celom Slovensku.

Fidly, fidly,na husličky

Kedy ste prvýkrát držali v ruke husle?

To je taký milý príbeh. Keď som ako tretiačka chcela chodiť do výtvarnej školy, mamina ma prihlásila do hudobnej, pretože sa jej veľmi páčili husle. V deviatich rokoch som sa prvýkrát chytila huslí a odvtedy sú mojou neodmysliteľnou súčasťou.

S akým orchestrom a akú hudbu hráte?

Pôsobím ako koncertný majster v sláčikovom Komornom orchestri slovenských učiteľov, ale mojím hlavným projektom je AdHoc Orchestra, kde som zároveň manažérkou a prvou huslistkou. Toto komorné zoskupenie sme založili s priateľmi z konzervatória v Žiline v roku 2010. Výnimoční sme hlavne obsadením – troje husle, violoncello, hoboj, priečna flauta, klarinet, fagot a perkusie. Venujeme sa hlavne vážnej a filmovej hudbe, ktorú hráme naživo vo vlastných aranžmánoch. V júli sme mali premiéru s muzikálom Malý tulák a v spolupráci so zmiešaným speváckym zborom Omnia chystáme ďalšie reprízy.

Ako často cvičíte?

Kedysi som hrávala aj osem hodín denne, dnes sa udržujem vo forme jednou až dvomi hodinami, podľa času.

Viete hrať aj na nejaký iný nástroj?

Dnes už venujem všetok čas husliam, ale na konzervatóriu sme mali povinnú aj hru na klavír a violu.

Čo rada počúvate?

Čokoľvek kvalitné, či už je to ľudová hudba, rock alebo pop. Ale mojou srdcovou záležitosťou je skladateľ Hans Zimmer, ktorý je autorom hudby k Rain Manovi, Pirátom z Karibiku a k mnohým ďalším filmom. Odporúčam!

Prečo vlastne hráte?

Pretože keď hrám naživo k filmu a stanem sa súčasťou predstavenia, keď dýcham spoločne s ľuďmi v publiku a rozdávam im zážitok z hudby, plní sa mi môj hudobný sen.