Biznis

Ustronianka prevezme firmu Hoop Polska

04.02. 2019

Ustronianka, popredný poľský výrobca minerálnych vôd, konkrétne jej majiteľ, firma ZMB Capital a Kofola ČeskoSlovensko, jeden z najväčších výrobcov nealkoholických nápojov v Európe, podpísali zmluvu o kúpe 100 % akcií spoločnosti Hoop Polska. Pre dokončenie celého procesu je potrebné splniť niekoľko podmienok na oboch stranách a získať súhlas od miestneho protimonopolného úradu UOKIK. Uzatvorenie transakcie sa očakáva na jar tohoto roka. Po tomto kroku získa spoločnosť Hoop Polska dôveryhodného a stabilného vlastníka, ktorý vďaka svojim bohatým skúsenostiam bude aj naďalej rozvíjať jej doterajšie podnikanie.

Ustronianka prevezme firmu Hoop Polska

Dnes obe strany uzavreli zmluvu, podľa ktorej skupina Kofola prevedie na firmu ZMB Capital 100% akcií spoločnosti Hoop Polska, ktorá je známa predovšetkým ako producent a distribútor nápojov Hoop Cola, populárnych sirupov Paola, minerálnych vôd Arctic a detských nápojov Jupík na poľskom trhu. Od roku 2018 spoločnosť Hoop Polska distribuuje tiež ľadové čaje značky Nestea. Skupina Ustronianka preberá celý podnik vrátane výrobného závodu v Kutne, všetky ochranné známky pre kľúčové značky, zamestnancov i distribučné siete.

„Dohoda, prostredníctvom ktorej sa Hoop Polska stáva našou súčasťou, je významným míľnikom pre zvýšenie našej konkurencieschopnosti na trhu. Vďaka tejto transakcii sme získali nielen moderný výrobný závod, ale aj populárne a tradičné poľské značky,“ hovorí majiteľ skupiny Ustronianka Michał Bożek.

Skupina Kofola už skôr informovala, že predaj spoločnosti Hoop Polska je jedným z možných scenárov jej pôsobenia na poľskom trhu. K tomu hovorí Jiří Vlasák zo skupiny Kofola: „Veríme, že sa nám podarilo zabezpečiť stabilitu pre spoločnosť Hoop Polska aj pre jej zamestnancov. Sme radi, že bude v rukách Ustronianky, rešpektovanej miestnej spoločnosti s rodinnou tradíciou, ktorá pôsobí na trhu už niekoľko rokov, takže Hoop a jeho produkty majú skvelé vyhliadky."

Spoločnosť Premium Rosa, poľský výrobca ovocných a bylinných produktov, ktorá sa stala členom skupiny Kofola v roku 2017, nie je súčasťou tejto dohody. Po dokončení vyššie uvedenej transakcie sa skupina Kofola zameria na ďalší vývoj, teda na rozvoj značky Premium Rosa na poľskom trhu, rovnako ako na ďalšie kľúčové trhy skupiny v Českej republike, na Slovensku a na Jadrane.

Transakcia bude dokončená, akonáhle budú splnené podmienky na oboch stranách. Hoop Polska po prevzatí novým majiteľom bude na poľskom trhu aj naďalej ponúkať obľúbené tradičné nápoje.

O spoločnosti Ustronianka:

Spoločnosť Ustronianka, ktorú vlastní Michał Bożek, bola založená v roku 1980. Z malého výrobného závodu sa stal jeden z popredných poľských výrobcov minerálnych vôd, džúsov a ďalších nápojov. Zamestnáva takmer 500 pracovníkov. Spoločnosť si vybudovala pevnú pozíciu na domácom trhu, súčasne sa zamerala na expanziu na zahraničné trhy. Vďaka investíciám do inovácií vlastní Ustronianka jeden z najmodernejších výrobných závodov v Poľsku, vďaka čomu je o jej výrobky a značky veľký záujem. V roku 2010 Ustronianka ako prvá uviedla na poľský trh minerálnu vodu s jódom. O dva roky neskôr, vďaka veľkým investíciám, sa spoločnosť pustila do výroby džúsov vyrobených prostredníctvom pokročilej aseptickej technológie, ktorá umožňuje vyrábať plne prírodné, nesýtené nápoje bez konzervačných látok. Stále rastúce portfólio produktov firmy zahŕňajú minerálne a ochutené vody, ako aj nápoje s obsahom šťavy. Ide napríklad o Grappu, známy sýtený nealkoholický nápoj a ďalej značky Grapcio a Grapcio Kids či Ice Tea Ustronianka Plus. Už niekoľko rokov firma podporuje poľský šport, napríklad skoky na lyžiach, od roku 2015 tiež poľský národný futbalový tím. Práve minerálna voda spoločnosti Ustronianka je jedinou oficiálnou minerálnou vodou pre poľský národný futbalový tím.

O skupine Kofola:

Skupina Kofola je jeden z najvýznamnejších výrobcov nealkoholických nápojov s ôsmimi výrobnými závodmi na piatich európskych trhoch, celkovo skupina Kofola zamestnáva viac ako 2 100 ľudí (bez ruského podniku).
Do produktového portfólia spoločnosti Kofola v ČeskoSlovensku patrí tradičný kolový nápoj s originálnou receptúrou Kofola, pramenitá voda Rajec, rad sirupov Jupí, hroznový nápoj Vinea, detské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex a ďalšie tradičné československé značky Chito, Top Topic a Citro Cola. V licencii vyrába a distribuuje nápoje Royal Crown Cola a Orangina. Spoločnosť Kofola je výhradným distribútorom značiek Evian a Badoit pre Českú a Slovenskú republiku a tradičné minerálne vody z liečivého zdroja Vincentka pre české maloobchody a gastronómiu. Od začiatku roku 2015 Kofola exkluzívne distribuuje v Českej republike a na Slovensku produkty spoločnosti Rauch. Do skupiny Kofola patrí aj sieť UGO, ktorá v ČeskoSlovensku prevádzkuje 81 UGO Fresbarov a UGO Šalatérií. V roku 2017 spoločnosť kúpila poľského výrobcu ovocných a bylinných produktov Premium Rosa. Najnovšou akvizíciou je spoločnosť LEROS, tradičný český výrobca zmesí z liečivých rastlín a slovenská minerálna voda Kláštorná.
V roku 2015 sa členom skupiny stala slovinská spoločnosť Radenska. Portfólio tradičných značiek minerálnych vôd Radenska, ovocných nápojov Ora a Oaza bolo od roku 2016 doplnené o obľúbené chorvátske značky nápojov Nara, Inka a Vock. Od roku 2016 sa Radenska stala výrobcom a distribútorom nápojov Pepsi, Mirinda a 7Up na chorvátskom trhu. V roku 2016 skupina Kofola kúpila chorvátskeho výrobcu minerálnych vôd Studenac.