Biznis

Kofola mieri do bylinkového biznisu

13.03. 2018

Cesty dvoch českých značiek s dlhoročnou tradíciou sa po niekoľkých desiatkach rokoch opäť spojili. Firma LEROS, výrobca zmesí z liečivých rastlín a vysoko kvalitných prírodných čajov, kedysi ešte pod svojím pôvodným názvom Liečivé rastliny - Zbraslav dodávala pre Kofolu tie správne bylinky pre výrobu rovnomenného nápoja. Práve od dnes je prepojenie oboch firiem ešte tesnejšie. Spoločnosť Kofola ČeskoSlovensko kupuje 100%-ný podiel v tradičnej českej firme LEROS, a to vrátane výrobných kapacít a všetkých zamestnancov. Do čela firmy nastúpi skúsený manažér Martin Mateáš, ktorý pre Kofolu 11 rokov pracoval a teraz sa do nej po štvorročnej prestávke vracia. Obe firmy sa dohodli, že cenu transakcie nebudú zverejňovať.

Kofola mieri do bylinkového biznisu

Spoločnosť LEROS bola založená v roku 1994 a svojím výrobným programom nadviazala na 40-ročnú tradíciu štátneho podniku Liečivé rastliny - Zbraslav, ktorého počiatky sa datujú do roku 1954. Firma vyrába vysoko kvalitné bylinné čaje z liečivých rastlín a patrí ku kľúčovým hráčom na československom trhu.

Antonín Kachlík, doterajší majoritný vlastník firmy LEROS, k transakcii hovorí: "Vybrali sme si Kofolu, pretože sme česká firma a chceli sme v tejto tradícii pokračovať. Trh sa mení a my potrebujeme silného partnera, ktorý dokáže túto značku rozšíriť aj na ďalšie trhy a veríme, že práve Kofola ním je. "

V Kofole týmto krokom vzniká ďalší zdravý pilier, ktorý bude opretý o bylinky a autentické suroviny. Do oblasti zdravia investuje skupina Kofola na všetkých trhoch, na ktorých pôsobí. Príkladom môže byť 84 Freshbarov a Salatérií UGO, výrobňa čerstvých šalátov Titbit alebo vlaňajšia akvizícia poľskej firmy Premium Rosa, čo je veľmi rýchlo rastúci start-up, ktorý vyrába vysoko kvalitné prírodné produkty, ako sú napríklad sirupy, šťavy a džemy.

"Kofola a bylinky k sebe neodmysliteľne patria," hovorí k čerstvej akvizícii Martin Mateas z Kofoly a pokračuje: "LEROS je firma, ktorá presne zodpovedá tomu, čo hľadáme. Je to výrobca s dlhoročnou tradíciou, s výborným zázemím, skúsenými zamestnancami a vysoko kvalitnými produktmi z liečivých rastlín. Naším cieľom je túto tradičnú českú spoločnosť, ktorá bola roky budovaná na pevných zásadách, ďalej v tomto duchu rozvíjať a zlepšovať jej postavenie na trhu. "