EKOfola

V Rajeckej Lesnej otvára svoje brány výkupňa bylín Leros

04.04. 2019

Zhruba pred rokom prevzala spoločnosť Kofola ČeskoSlovensko pod svoje krídla tradičného výrobcu liečivých bylín Leros. Práve s ním prevádzkuje od minuloročnej jesene v Rajeckej Lesnej novú výkupňu bylín, ktorá po zime opäť otvorí svoje brány už v apríli. Aj vy sa tak môžete stať súčasťou príbehu jedných z najobľúbenejších bylinkových nápojov, ako sú Rajec či Kofola. Kvalitné bylinky nazbierané lokálnymi zberačmi totiž putujú nie len do čajov Leros, ale tiež na výluhy, ktoré sa používajú v tradičnej Kofole a ochutených variantoch Rajca.

V Rajeckej Lesnej otvára svoje brány výkupňa bylín Leros

„Rajecká Lesná sa nachádza v nádhernom kraji, v ktorom bylinky rastú na každom kroku. Nájdete tu materinu dúšku, repík, pamajorán, očianku a množstvo ďalších, ktoré majú svoje nenahraditeľné miesto. Čo je dôležitejšie, žijú tu aj ľudia, ktorí tieto rastlinky poznajú, vedia ich rozoznať aj poslepiačky a sami si z nich radi varia čaje,“ hovorí manažérka výkupne Kamila Stehlíková.

Bylinky ľudia nosia väčšinou po troškách. Prevažne ide o milovníkov prírody, ktorí si v nej potrebujú prečistiť hlavu. Nájdu sa však aj pestovatelia, ktorí sa o bylinky starajú na svojich políčkach. „Niektorí z nich majú aj vlastné sušiarne, čo je výhodou, pretože bylinky musia byť aj správne vysušené,“ vysvetľuje Stehlíková. Ako dodala, bylinky potom z výkupne v Rajeckej Lesnej putujú  do závodu Leros v českej Strážnici. Tu už prebieha ich dosušovanie, triedenie a na základe testov sa rozhoduje, či sa využijú v čajoch Leros, alebo na macerovanie a ďalšie spracovanie. Výluh z byliniek sa následne využíva v nápojoch ako Kofola, či v bylinkových variantoch pramenitej vody Rajec. Vďaka výkupniam v Česku aj na Slovensku dokáže spoločnosť pokryť zhruba štvrtinu celkovej spotreby Lerosu a Kofoly.

Nazbierané bylinky môžete do výkupne nosiť v apríli, máji a v júni vždy v párne pondelky, a to od 11 do 14 hodiny. V mesiacoch júl, august a september bude výkupňa otvorená každý pondelok od 11 do 16 hodiny. Bylinky sa vykupujú v sušenej forme, pričom napríklad za kilogram kvetov lipy zostanete 8 €, za kvety bazy 4,80 € a za vňate materinej dúšky 3,30 €.

Na výkupnom zozname je však viac ako 70 rôznych položiek. „V našej výkupni je cítiť každú zmenu ročného obdobia. Keď prídete v máji a v júni, cítite tu žihľavu, bazový kvet, lipu a listy púpavy. Vône sa potom premiešajú s pamajoránom, mätou, ľubovníkom, stavikrvom, rebríčkom, zlatobyľou, materinou dúškou, rumančekom a nechtíkom. Na jeseň plníme mechy šípkami, plodmi bazy a hlohu alebo rôznymi koreňmi a imelom. V zime zasa naša výkupňa rozvoniava citrónmi a pomarančmi,“ hovorí Stehlíková.

Pokiaľ máte pochybnosti o tom, či ste natrafili na správnu bylinku, čerpajte informácie z niektorej z odborných publikácií, ktorých je v súčasnej dobe veľké množstvo. Poradiť sa tiež môžete priamo vo výkupni. Veľmi dôležitá je aj vhodná doba pre zber. „Nezbierajte za dažďa, rosy a vlhka. Optimálny je dopoludňajší zber. Pri manipulácii s čerstvo natrhanými rastlinami je dôležité dávať pozor, aby neprišlo k zapareniu a tým k ich znehodnoteniu,“ uvádza Stehlíková.

bylinky-1-zdroj-leros-original 
 bylinky-3-zdroj-leros-original   bylinky-2-zdroj-leros-original 

Výkupňa chystá spoluprácu aj so školami, v ktorých deti sušia prevažne pomarančovú a citrónovú kôru či šípky. „Práve šípky sú pre nás dôležité aj v surovom stave, pretože ich v našich čajoch využívame vo veľkom množstve,“ uzatvára manažérka výkupne.

Čoho vykúpi LEROS najviac?
1. stavikrv (vňať)
2. šípka (plod)
3. žihľava (vňať)
4. tymian (vňať)
5. rumanček (kvet)